Hotell Onyxen, WorldHotels Crafted - Adults Only | Best Western
Gå til hovedinnhold
Billie

GARANTERAT BÄSTA PRIS - bara på bestwestern.se

GARANTERAT BÄSTA PRIS

Läs mer

Hotell Onyxen, WorldHotels Crafted - Adults Only

Informasjon

Hotellet är småbarnsfritt och välkomnar gäster från 12 års ålder.

Boutiquehotell med karaktär mitt i Göteborg

I centrala Göteborg välkomnas du till ett boutiquehotell där historisk charm möter personlig design. I ett townhouse från 1906 erbjuds en varm och avslappnad atmosfär med gångavstånd till stadens restauranger, shopping och nöjen. Här bor du i unika rum med egen karaktär och dessutom ingår entré till Hagabadet – Göteborgs ikoniska spa- och wellnessklubb som huserar i Nordens äldsta badhus från 1876. Hotellet välkomnar gäster från 12 år.

Unika rum med inspiration från Göteborg

Hotellets 35 rum är personligt inredda, varje rum har sin egen känsla och karaktär. Inspirationen hämtas från människor, företeelser och ögonblick som satt prägel på Göteborg genom åren. Här finns allt från mindre och ombonade rum till större rum med mer generösa ytor för längre vistelser eller jobbresor. Gemensamt är en varm atmosfär, genomtänkta detaljer och en känsla som gör vistelsen mer personlig.


Historisk miljö och avkoppling på Hagabadet

Hotell Onyxen, WorldHotels Crafted är ett mindre hotell med varm och personlig känsla där det historiska townhouse-huset sätter tonen för vistelsen. Detta lilla boutiquehotell är småbarnsfritt, gäster från 12 år är välkomna.


Som gäst ingår spa på Hagabadet, ett av Göteborgs mest välkända spa- och träningsanläggningar. Här kan du koppla av i en lugn miljö med spa, träning och behandlingar mitt i staden.


Upplev Göteborg till fots

Hotellet ligger centralt med promenadavstånd till flera av Göteborgs mest populära områden och sevärdheter. I närheten finns Scandinavium, Liseberg och Avenyn med sitt stora utbud av restauranger, caféer och shopping. För den kulturintresserade ligger både Göteborgs Konstmuseum och Stadsteatern inom bekvämt räckhåll.


Hotell Onyxen, WorldHotels Crafted - Adults Only

Sten Sturegatan 23, 412 52 Göteborg

Telefon: +46 31 81 08 45

E-post: info@hotellonyxen.se

En hyllning till Göteborg

På Hotell Onyxen, WorldHotels Crafted berättar varje rum en egen historia. Inspirationen kommer från människor, platser och ögonblick som satt avtryck i Göteborg.


Här kan du bo i ett rum inspirerat av Håkan Hellström, Beatles spelning i staden eller Trädgårdsföreningens grönska. Tillsammans skapar de en hyllning till Göteborg, där varje rum har sin egen personlighet.

Velg rom

Mat og drikke

Frukostbuffé ingår

Frukosten är en av höjdpunkterna med att bo på hotell. Därför ingår den alltid i priset när du bor på hotellet.


Konceptet Best Breakfast innebär att du får blanda och plocka själv från ett härligt utbud av schyssta råvaror. Med Best Breakfast får du en god start på dagen!

Bistro

I hotellets bistro finns något för alla smaker. Menyn erbjuder både lättare rätter och mer mättande måltider – perfekt för dig som vill ta en snabb bit mat eller slå dig ner för en längre stund och njuta av god mat i en avslappnad miljö.


Mat- och dryckesutbud i baren varierar över säsong.


Öppettider: 11-00-22:00

Lobbybar

I hotellets lobbybar kan gästerna koppla av med något gott att dricka – oavsett om det är en nybryggd kopp kaffe, en kall öl eller ett glas vin. Här finns alltid möjlighet att njuta av en lugn stund i en trivsam miljö, när som helst på dygnet.


Öppettider: 11-00-01:00


Greit å vite

Inn-og utsjekking

Innsjekking: kl. 15:00

Usjekking: kl. 11:00


Barn

Hotellet är småbarnsfritt. Gäster från 12 år och uppåt är välkomna.


Kjæledyr

Husdjur ej tillåtet.


Green Key

Hotellet är miljömärkt med Green Key, en internationell miljömärkning inom besöksnäringen.

Les mer om Green Key

Parkering

Parkering finns på hotellets innergård, med tillgång till el-laddare. Platserna är låsta nattetid.


Øvrige tjenester

  • Restaurang
  • Frukostbuffé ingår
  • Reception öppen 24 timmar
  • Wifi / fiber
  • Ismaskin

Spa på Hagabadet – en del av din vistelse

Som gäst på Hotell Onyxen, WorldHotels Crafted får du tillgång till Hagabadets spa på Drottningtorget, Haga och Älvstranden när du bokar din vistelse via vår webb. Njut av bad, bastur, avkopplande miljöer och en stund för återhämtning mitt i Göteborg.


Vid ditt besök ingår badrock, handduk, kaffe och te samt exklusiva spaprodukter i duschrummen. Du kan även boka yoga- och meditationsklasser utan extra kostnad i mån av plats.

Gym & Träning

För dig som vill träna under vistelsen erbjuder Hagabadet moderna gym, cardioytor och ett brett utbud av träningspass. Här finns allt från yoga och sound healing till gruppträning i fusionstil.


Gymmet på Hagabadet Drottningtorget ligger cirka 15 minuters promenad från hotellet och är utrustat med moderna träningsmaskiner. Behöver du låna träningskläder eller ytterplagg finns det att tillgå, och träningskläder kan även lämnas in för tvättservice.

En hotellupplevelse för gäster från 12 år

Vi säger som den klassiska bröllopsinbjudan: Vi gillar barn, men under den här hotellvistelsen låter vi de vuxna stå i centrum. Lugnet är en del av upplevelsen, därför välkomnar hotellet gäster från 12 år.

Välj mellan tre unika Hagabad

Hagabadet är en prisbelönad spa- och träningsanläggning. Hotell Onyxen, WorldHotels Crafted och Hagabadet har samma ägare och delar samma filosofi – balans mellan rörelse och vila, nytta och njutning.

Hagabadet Drottningtorget: Cirka 15 minuters promenad från hotellet.

- Hagabadet Haga: Cirka 25 minuters promenad från hotellet. Ett anrikt badhus från 1876, beläget i hjärtat av Göteborgs historiska Haga.

- Hagabadet Älvstranden: Beläget på Hisingen och nås smidigt med färja. En modern oas med samma fokus på välmående och återhämtning.

Hvorfor WorldHotels Crafted?

Hotell som utöver förstklassig service erbjuder något unikt vad gäller arkitektur, design, konst eller musik.